Helseproblemer og LAR-medisin

Hei.
Vært i LAR siden 2001. Metadon 15 1/2 år og buprenorfin i 7 1/2 år. (Ingen sidemisbruk og har førerkort.)
Spesielt siden i sommer vært mye dårlig.
(Fra før plaget med mye hodepine etter nakkeskade, bussulykke. Og smerter i beina ant vis etter dyp venetrombose i begge ben like før oppstart metadon i 2001)

Episoder med oppkast, kvalme, veldig vondt øverst i magen. Samt vondt begge sider i ryggen. Fryser og veldig slapp.

Hadde ca 15 anfall med oppkast siden i sommer, da jeg kunne kaste opp hele natten.

Etter restaurantbesøk 27 januar kaster jeg opp i ca tre kvarter. Veldig vondt i magen. Begge sider i ryggen. Svettet og frøs.
Fikk Voltaren sprøyte.i rumpa på legevakta (pluss en annen sprøyte). Ble mye bedre.
Legen henviste meg til ultralyd. (Skal på ultralyd i mars)

Leverte avføringsprøver til legen. De fant blod i avføringen, og sendte meg på coloskopi. Undersøkelsen viste ingenting unormalt i tarmen. (Tok celleprøve. Svar 4 uker)

Det jeg lurer på er hva han som undersøkte meg (coloskopien) fortalte meg: at buprenorfin er veldig skadelig for bukspyttkjertelen. Er det det?

Faren min har (ikke alkoholrelatert) kronisk pankreatitt.

Jeg kan ikke se på blodprøvesvar at legen har tatt ekstra blodprøver for dette, men hun sier at jeg ikke har pankreatitt.

Ellers fikk jeg refluksøsofagitt etter en tøff hepatittC-kur i 2013. Da ble det også påvist helicobacter pylori (skrives nok ikke slik, men den bakterien som kan finnes i magesekken)
Har ikke vært plaget med dette siden. Har heller ikke sure oppstøt.

Legevaktlegen tror jeg har gallestein.
Legen min sa at hun tror ikke noen av undersøkelsene mine vil vise noe.

Nå siste 4 dagene har smerten i øverste del av magen blitt «kronisk».
Ekstremt slapp, samt oppblåst imagen. Fryser. Noe vondt på begge sider i ryggen. Fikk også stikkende smerte på høyre side v ribbein.

Legen min sa også at jeg bare kunne ta kontakt for å få fler Voltaren.
Prøvde ringe henne i forgårs. Var ikke på jobb den dagen. Men skulle ringe. Jeg ville bare spørre om det er trygt å ta Voltaren.

Jeg vet ikke om det er gallestein, magesår eller problemer med bukspyttkjertelen.

Hvilke blodprøvetester kan jeg be om?
Det neste (etter ultralyd) blir vel gastroskopi. Men legen har ikke henvist meg enda.

Legevaktlegen ba meg ta en Voltaren stikkpille om jeg får slik veldig vondt i magen og oppkast igjen, og om det ikke virker ila en time, komme på legevakt.

Takk for orke å lese. Og tusen takk om jeg får svar!

kvinne/jente |
55 år |
innlandet

  Rusinfo svarer:

Vi skjønner godt at dette er en helt uholdbar situasjon for deg. Dessverre er ikke vi som jobber her helsepersonell, og vi har derfor ingen gode svar på de spørsmålene du stiller. Vi håper du får tak i legen din i dag, og at du får god hjelp og oppfølging videre.

Ønsker deg god bedring!

Var du fornøyd med svaret? Gi oss tilbakemelding her!

Send inn spørsmål

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.

Send inn spørsmål

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.

fant du ikke det du lette etter?

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.