Hvilke rusmidler gir røde øyne?

Hvilke rusmidler gir røde øyne? Og må pupillene bli store ved hasj/cannabis bruk?

kvinne/jente |
47 år |
vestfold og telemark

  Rusinfo svarer:

Cannabis er det rusmiddelet som typisk forbindes med røde øyne. Dette gjelder særlig for uerfarne/sporadiske brukere.

Andre stoffer som noen ganger gir røde øyne er f.eks. kokain og amfetamin, særlig om man har vært våken lenge som følge av bruken.

Øvrige stoffer kan i prinsippet også gi røde øyne, men dette er mindre vanlig. Dette gjelder f.eks. alkohol og benzodiazepiner.

Bruk av cannabis gir typisk forstørrede pupiller ja, men i mindre grad sammenlignet med en del andre stoffer – da særlig sentralstimulerende stoffer eller hallusinogener.

Tipser for øvrig også om våre faktasider om rusmidler, hvor du i mange tilfeller kan lese om typiske tegn og symptomer for de enkelte stoffene.

Send inn spørsmål

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.

Send inn spørsmål

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.

fant du ikke det du lette etter?

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.