Kollapser man etter overdose på Paracet?

kollapser man etter overdose på paracet? rundt 20-40? (har ikke tatt noe og har ikke tenkt til) eller kjenner man bare at man har vondt i magen, evt før man kollapser

kvinne/jente |
17 år |
møre og romsdal

  Rusinfo svarer:

Det er bra at du ikke har tenkt å ta så mye Paracet. En voksen person skal ikke ta mer enn 4 gram paracetamol i løpet av et døgn.

Det som er noe av det skumle med å ta fryktelig mye Paracet, er at det kan ta veldig lang tid før man begynner å kjenne at man blir dårlig. Det kan ta opp til flere døgn før man får voldsomme smerter, men da kan det allerede ha skadet leveren i stor grad.

Helsebiblioteket skriver dette om symptomer på paracetamolforgiftning:

En overdose av paracetamol gir sjelden merkbare symptomer i de første 24 timene, men noen kan oppleve:

  • Tap av appetitt
  • Kvalme
  • Oppkast
  • Magesmerter

Tegn på leverskade utvikler seg vanligvis to eller tre dager etter en overdose. Disse kan omfatte:

  • Smerte og ømhet på høyre side av brystet
  • Kvalme
  • Oppkast
  • Gulfarging av huden og av det hvite i øynene (gulsott)

Det er altså ikke veldig vanlig å kollapse, men om det skulle skje er det sannsynlig at vedkommende først vil få sterke smerter.

Send inn spørsmål

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.

Send inn spørsmål

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.

fant du ikke det du lette etter?

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! Dersom ditt spørsmål gjelder vanlig bruk av medisiner, må vi dessverre be deg ta opp dette med lege eller annet helsepersonell. Det blir en type rådgivning vi ikke kan gi.

Velkommen til RUSinfo!

HAP-app: Det har vist seg at appen trenger full oppgradering for å virke som den skal i iOS. Vi har funnet et firma som vil jobbe med oppgraderingen, men det kan ta litt tid og vi beklager til alle som savner appen.