Anonym spørreundersøkelse

Svar på spørsmål om din rusmiddelbruk, og bli med på å forme fremtidens rusmiddelpolitikk!

Anonym undersøkelse

Svar på spørsmål om din rusmiddelbruk, og bli med på å forme fremtidens rusmiddelpolitikk!

Begynt å bruke Elvanse igjen etter en lang pause, har dette skadet hjernen min?

Tok en cirka 5 måneders lang pause fra Elevanse (40 mg). Gikk ikke ned fra 40 til 30, tok cold turkey veien. Fortalte ikke psykiateren min om det. Gjorde det både fordi jeg hadde lyst til å gå opp i vekt og fordi jeg var lei av å oppleve bivirkninger en gang i blant. Startet med en gang å ta 40 mg att etter pausen. Har dette skadet hjernen min? Fikk moren min til å spørre psykiateren om det. Han sa at det ikke var skadelig. Føler allikevel det at jeg tok 40 mg med en gang etter pausen har svekket både leseforståelsen, skriveevnen og arbeidsminnet mitt (spesielt det sistnevnte). Er det angsten min som gjør at jeg har fått dårligere forrigenevnte ting? Er det reversibelt? Har jeg alltid hatt slike problemer, bare at jeg ikke har lagt merke til de før nå? Hvis det skyldes tablettene, kan da endringene reverseres? Delvis hvis ikke fullt er mulig? Burde jeg stole på psykiateren om at det ikke har skjedd noe? PS: måtte skrive spørsmålet på nytt, sorry.

annet |
18 år |
innlandet

  Rusinfo svarer:

Dette svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lov- og regelverk kan ha skjedd siden publisering.

Først og fremst må vi si at når det gjelder spørsmål om vanlig bruk av medisiner, bør dette tas med helsepersonell (som f.eks. nettopp psykiateren din). Det blir en type veiledning vi ikke kan gi.

Likevel kan vi jo si noe helt generelt om det du beskriver. Når psykiateren din sier at dette ikke har skadet hjernen, ville vi ha stolt på det. Men når man gjenopptar medisinbruk etter en lang pause, kanskje også med en større dose enn man bør etter et såpass langt opphold, øker også sannsynligheten for å oppleve bivirkninger. Ofte går disse over etter en stund, men noen opplever at bivirkningene vedvarer så lenge medisinbruken vedvarer.

Om symptomene du opplever skyldes medisinen eller ikke, kan vi riktignok ikke si noe sikkert om. Dette anbefaler vi altså at du følger opp videre med psykiateren.

Var du fornøyd med svaret? Gi oss tilbakemelding her!

Send inn spørsmål

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord.  

Send inn spørsmål

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord.  

fant du ikke det du lette etter?

Personlig kodeord Finn tilbake til ditt spørsmål ved å lage et kodeord du senere kan søke med. Du får svar så fort som mulig, innen en uke.
NB! RUSinfo er en anonym tjeneste. Unngå å oppgi personopplysninger i ditt kodeord.